thankyou facebook youtube-play chevron-circle-up basket discount heart-o home home3 play phone search gift truck heart mail facebook2 instagram Times Times

Kopanje psa – kako pravilno skopati kužka doma?

Da ne bomo samo ljudje deležni najboljše nege in nasvetov – pri Okay smo vam pripravili članek za nego vaših ljubljenčkov! Če ste bili na sprehodu z vašim psom, ki je prišel domov kot umazana kepa ali pa če enostavno ne morete ta teden k pasjemu frizerju, smo vam pripravili priročnik z navodili, kako pravilno okopati psa kar doma. 🙂


Avtor besedila in slik: Branka, Supertetka, pasji salon in dnevno varstvo psov (kamor hodijo tudi pri Okay zaposleni Deedee, Kaira in Loreen – odgovorne za sprejem v naši Okay pisarni in testiranje izdelkov za kužke). 🙂


Vsakodnevno česanje ter občasno kopanje je ob kvalitetni prehrani in zadostnem gibanju osnova za zdravega kužka. Kopanje kužka doma zna biti kar naporno, še posebej če kuža v tem ne uživa, a pri večini kužkov ni težav. Včasih je vzrok za pasje neugodje med kopanjem prehladna voda. Temperatura odraslega psa je med 38 in 39 stopinj, torej je voda za kopanje malenkost toplejša kot za nas (okoli 37-38 stopinj). Če je voda hladna, seveda kužku to ne ugaja, zato moramo poskrbeti za malce toplejšo temperaturo vode.

Kopanje kužka doma – kaj potrebujemo?

  • Več brisač
  • Plastenko
  • Kvaliteten šampon in balzam (za organsko, ekološko in zelo varno izbiro simpatičnih izdelkov za pse, poglej našo ponudbo)
  • Krtačo, glavnik, orodje za razvozlavanje, fen
  • Vato
  • Priboljšek
  • Nasmešek 🙂

kopanje psa

Kužkov ni priporočljivo kopati več kot 1 krat mesečno s šamponom, z vodo pa jih lahko okopamo vsak dan, če je to seveda potrebno.

Izberite dober, kvaliteten šampon. Šamponi, ki jih uporabljamo za nas ali naše otroke NISO primerni za kužke. Cene dobrih pasjih šamponov so višje od cen šamponov za ljudi, vendar ga boste imeli za več kopanj, saj so to večinoma koncentrati, ki jih mešate z vodo. V vsakem primeru, tudi če na embalaži ne piše, da je koncentrat, se šampona nikoli ne nanaša točkovno, ampak se ga prej zmeša z vodo.

Kako okopati psa – navodila

Priprava

  1. Prvo, kar je zelo pomembno – kuža mora biti res popolnoma razčesan. Vozlje, ki jih prej ne razčešete, boste med kopanjem samo še bolj zavozlali.
  2. Pripravite šampon za psa: V litrski plastenki namešajte šampon. Šampona dajte toliko, da pokrijete dno plastenke in zalijte z 7 dcl tople vode, dobro premešajte, ter nanesite na kužka. Določeni kvalitetni pasji šamponi ne vsebujejo penilcev zato pač pozorno prelijte celega kužka s pripravljeno mešanico. Za večje kužke ali kužke z zelo dolgo dlako pripravite 2 (po potrebi tudi 3 za zelo velike kužke) plastenke mešanice.

    Močenje

  3. V kad dajte podlago, da kužku ne bo drselo. Lahko uporabite staro brisačo, če nimate pvc podlage. Preverite temperaturo vode, pričnite močiti tačke in počasi prehajajte na telo. Dvignite mu glavo, da preprečite škropljenje v oči, gobček ter ušesa – glavo torej raje počasi premočite s pomočjo roke. Če je nemiren, mu mirno prigovarjajte, saj če ste vi nervozni, bo on še toliko bolj. Lahko mu tudi kaj zapojete. 🙂
  4. Ko ste ga vsega dobro premočili ter odplaknili glavno umazanijo (bodite pozorni na tačke – med blazinicami, kjer se rad zadržuje pesek ali iglice), začnite z nanašanjem šampona, ki ste ga pripravili v točki 2.
    Fatih in Nature naravni šampon za psa

    Šamponiranje

  5. Pri kratkodlakih pasmah lahko uporabite gumijasto masirno krtačo, ki bo pomagala odstraniti odvečno dlako. Pri dolgodlakih pa bodite pozorni, da ne mešate dlake v krogih, ampak vmasirate šampon na način, kot bi umivali svoje dolge lase – s prsti.
  6. Če kuža ni res zelo umazan bi moralo eno šamponiranje zadostovati. Šampon temeljito izperite.

    Nanašanje balzama

  7. Za dolgodlake pse je priporočljivo nanesti balzam po istem postopku, kot smo nanašali šampon. V steklenici zmešate npr. žličko balzama in 5 dcl vode ter res pazite, da ga dobro premešate. Balzam nanesite enako kot ste nanesli šampon, po vsem telesu z umirjenimi gibi in naj učinkuje na dlaki vsaj 2-3 minute. Lahko si pomagate tudi s krtačo, da ga dobro razporedite in vtrete. Res temeljito izperite.

    Sušenje psa

  8. Ko ste končali z izpiranjem iztisnite odvečno vodo iz dlake potem kužka ovijte v brisačo. Pri dolgodlakih boste potrebovali vsaj dve brisači. Ne brišite in drgnite, ampak pivnajte, da ne boste zavozlali dolge dlake.
  9. Še posebej pomembno je, da vzamete kos vate in dobro obrišite ušesne kanale. Pri tem poskusite kužku nagniti glavo, da voda izteče ven in dobro popivnajte oba ušeska in obrišite zunanji sluhovod.
  10. Ko ste dodobra popivnali odvečno vodo kužke osušite s sušilcem. Kuža, ki ste ga začeli navajati na sušilec že od malega in ki redno hodi v pasji salon, je sušilca navajen in s tem ne bo problema.

Dodatni nasveti za sušenje psa

  • Če je le mogoče tega ne počnite na tleh, ampak dvignite psa na manjšo mizo (manjše pasme lahko dvignete na likalno mizo – seveda pazite, da ne skoči z nje in se poškoduje). Kuža, ki je na tleh ali na kavču ima samo eno idejo v glavi – pobegniti stran in tako bo delo toliko težje.
  • Zrak iz sušilca ne sme biti najbolj vroč, če pa že, sušilec držite dovolj stran od dlake. Lahko vam kužka kdo pomaga držati, saj je pri dolgodlakih kužkih pomembno, da ga medtem ko sušite, tudi češete (v smeri rasti dlake). S tem bo dlaka lepo razčesana in dobila bo lep volumen. Počnite to v prostoru, kjer ni problem če odvečna dlaka oz. podlanka frči povsod.
  • Večinoma kužki ne marajo pihanja v glavo. Vzemite suho brisačo in jo kužku ovijte okoli vratu tako, da mu pokrijete ušesa. Kužek dobi občutek varnosti, nelagodje ob pihanju zraka proti ušesom in glavi se veliko zmanjša.
  • Ušesa in glavo ni najlažje posušiti, ampak če boste uporabili ta način, bo ob koncu že skoraj suh tudi po glavi. Če ni, pa vzemite ušesek v roke tako, da z dlanjo pokrijete sluhovod in dokončajte sušenje. Ne pihajte direktno v oči in gobček.
  • Kužkom s kožnimi gubami z vato dobro osušite vse gube.
  • Po končanem sušenju razčešite kužka še z glavnikom. Če je ostal kak vozel ga razvozlajte z ustreznim orodjem in dobro izčešite iz dlake.

Uspelo nam je!

Kužek naj po končanem kopanju in sušenju dobi kak priboljšek in se umiri na sobni temperaturi. Segretega kužka ne spuščajte ven na mrzlo v tem času.

Kužki, ki nikakor ne prenašajo sušilca, naj se naravno posušijo v toplem prostoru. Zagotovite mu dovolj vode, večkrat zamenjajte podlago na ležišču, da ima ležišče ves čas suho ter ga večkrat popivnajte z brisačo. Naravno sušenje pozimi traja več ur. Poleti naj se posuši zunaj. Ne pozabite ga razčesati.

Kvalitetne naravne pasje šampone lahko kupite na naši spletni strani, za vsa vprašanja glede nege pa se lahko obrnete na našo svetovalko Branko iz pasjega salona Super tetka, kjer vašemu kužku nudijo vrhunsko celotno nego. Tudi takemu, ki ima zeloooo veliko dlake, kot je tale spodaj. 😀

Kopanje psa

Okay.si - Novičke

Ti je všeč naš prispevek, vpiši svoj email naslov in bodi na tekočem z novimi nasveti 🙂

S prijavo se prijavljaš na naše e-novičke, da boš na tekočem tudi z vsemi popusti!