thankyou facebook youtube-play chevron-circle-up basket discount heart-o home home3 play phone search gift truck heart mail facebook2 instagram Times Times

10 nasvetov za dom brez plastike

Ali tudi ti v tvojem domu opažaš, koliko smeti proizvede ena družina vsak dan? Noro veliko! Če želiš narediti nekaj dobrega za okolje, smo zate pripravili nekaj nasvetov, kako proizvesti manj smeti in na tak način poskrbeti za naš lep planet in našp prihodnost.

1.) Plastične vrečke

Največja verjetnost, da bomo primorani uporabiti ogromno pastičnih vrečk, je v trgovini – za meso, za sadje in zelenjavo, za celotni nakup … Te vrečke se nam nekje nabirajo in slej kot prej pristanejo v smeteh. Tem vrečkam se lahko izognemo z malo priprave!

V trgovino je pametno oditi z eno ali dvema velikima vrečama v katerih boste odnesli domov celotni nakup – na primer barvne in simpatične vreče  iz reciklirane plastike (ki se zvijejo v majhno rolico in se enostavno prenašajo v naših torbicah). S seboj lahko vzamemo tudi zero waste vrečke za sadje in zelenjavo, ki so iz eko bombaža in vanje dajemo več različnih izdelkov (le stehtaj jih posebej in shranjuj nalepke). 

Dobra novica je, da bodo kmalu ukinili uporabo plastičnih vrečk v trgovinah.

2.) Ponovno uporabi in napolni!

Ponosni smo, da smo v Okay trgovini postavili refill postajo (ali postajo za ponovno polnjenje), ki jo bomo seveda še širili z novimi izdelki. S svojo embalažo pridi po refill za šampon Faith in Nature, koncentrat za čiščenje pečice in mastnih madežev od Ecos in Salt of the Earth naravni deodorant, zelo kmalu pa pride še cel nabor izdelkov, ki jih boš lahko napolnil.

3.) Poskusite čisto brez plastike

Če bi rad plastiko čisto eliminiral, lahko iščeš izdelke, ki so zero waste. Nekatera trda mila so ovita samo v papir (ki se ga da enostavno reciklirati) ali pa celo niso ovita v ničesar, enako je z nekaterimi trdimi šamponi.

4.) Ne kupuj pijač v plastenkah!

V Sloveniji imamo res odlično pitno vodo in res ni razloga, da bi kupovali vodo iz plastenk. Ker pa rabimo vodo tudi na poti, si lahko omisliš lahko jekleno flaško ali pa termovko (ki ti poleti drži vodo zelo mrzlo, pozimi pa čaj zelo vroč), ki bo vedno s tabo. Poglejte te čudovite barve pri 24 bottles in Qwetch.

5.) Ženske zadeve

Si že slišala za menstrualno skodelico? Namenjena je zbiranju menstruacije in se uporablja namesto vložkov in tamponov. Kaj je pri tem najboljše? Je veliko bolj udobna kot vložki, ker leži v telesu, uporablja pa se jo lahko tudi 10 let in več! Več podrobnosti boš izvedela v prispevku, svojo pa lahko dobiš tudi v naši trgovini – menstrualne skodelice.

Če na to mogoče še nisi pripravljena, lahko uporabiš pralne vložke ali pa vsaj biorazgradljive vložke in tampone, kot so recimo ti iz bambusa znamke Tsuno.

6.) Ščetke za zobe

Si predstavljaš, kako se razgrajuje na miljone uporabljenih zobnih ščetk? Hm, tudi mi ne. Najbrž zelo težko. Obstajajo posebne biorazgradljive bambusove ščetke za zobe, kjer lahko recikliraš ščetine, bambusov ročaj pa se tako ali tako razgradi (tudi na kompostu).

7.) Slamice!

Smo že vsi videli tisti boleči video, kjer morski želvi vlečejo slamico iz nosnice? Joj, plastične slamice so res out. Alternative izgledajo še lepše! Na voljo so jeklene slamice in pa bambusove slamice, ki izgledajo res očarljivo.

8.) Pranje oblek

Baje zaradi hitre mode oblačila postajajo ogromno breme za okolje, ker se taka količina oblek enostavno ne more razgraditi (poleg tega, da so iz nerazgradljivih materialov). Kaj lahko storimo? Kupujmo pametno in take kose, ki so bolj večni in jih bomo lahko dalj časa nosili. Kupujmo naravne materiale in obiščimo tudi kakšen dogodek, kjer si obačila lahko izmenjamo. Perimo manj, ker bomo s tem v okolje spustili manj praška pa še oblačilo se bo kasneje uničilo (vsako pranje namreč malce uniči obleko). Za pranje uporabljajmo mineralne naravne praške za pranje perila – pri nas imamo takega v pralnem jajcu Ecoegg. To jajce in polnilo traja tudi do 1 leto pranja perila, kasneje pa lahko dokupiš samo polnilo za v jajce). Druga opcija so naravni pralni praški.

Ecoegg pralno jajce

9.) Smeti

Hja, kdo bi si mislil, ampak tudi same vrečke za smeti so lahko neprijeten odpadek za okolje. Uporabi take, ki so biorazgradljive in naredi še manj škode okolju. Btw, papirnate brisačke, ki jih mečemo stran se lahko nadomestijo z bambusovimi brisačkami, ki so PRALNE! Pri nas lahko dobite tudi ugodne kuhinjske krpe iz naravnih vlaken, ki se enostavno razgradijo, ko odslužijo svojemu namenu.

10.) Manj plastike v kuhinji

Hrana in kuhinja najbrž doprineseta k največ plastike v domu, zato lahko poiščeš trgovino, ki ima rinfuze in na ta način kupiš izdelke kot so oreščki, stročnice, testenine in ostalo hrano. Tudi plastične in alufolije se lahko znebimo in namesto njih lahko uporabimo prav posebne folije, ki so prevlečene s čebeljim voskom, ki se omehča na toplotni temperaturi rok in se oblikuje po živilu, ki ga hočemo zaviti. Enostavno se perejo pod mrzlo vodo in so seveda namenjene večkratni uporabi. Hrano, ki jo želimo shaniti ali prinesti v službo, lahko damo v torbe in vrečke, ki zadržijo toploto.

Pomembno je, da se trudimo za okolje in tako tudi vzgajamo naše najmlajše, čeprav je najbolj fino, da nam to pride v kri in nam recikliranje postane v veselje. Ne jemlji si k srcu, če kdaj ne boš zmogel. Takrat glej, da ponovno uporabiš embalaže in pridno ločuj odpadke.

Okay.si - Novičke

Če ti je všeč naš prispevek, vpiši svoj email naslov in bodi na tekočem z novimi nasveti 🙂

S prijavo se prijavljaš na naše e-novičke, da boš na tekočem tudi z vsemi popusti!